[PL] Najbardziej niedoceniane włoskie miasto

Posted by

Dzisiaj piszę o jednym z najbardziej niedocenianych włoskich miast: Turynie. O stolicy Piemontu mówi się niewiele, a jeśli już, to głównie w kontekście przemysłu. Turyn ma jednak do zaoferowania dużo, dużo więcej: jest to miasto przepełnione historią, kulturą oraz piękną architekturą i widokami.

DSC_0699 — kopia

Pierwsza stolica Włoch jest położona u podnóży Alp, które przepięknie widać z centrum miasta. Malowniczą panoramę najlepiej podziwiać z Monte Dei Cappuccini, Wzgórza Kapucynów, bądź nieco dalej, z Supergi – niemal siedmiusetmetrowego wzniesienia z bazyliką na szczycie. Przepiękne otoczenie to jednak nie wszystko, bowiem Turin może poszczycić się także miłą dla oka architekturą, wielkimi placami, ulicami z niekończącymi się arkadami oraz parkami w urokliwych zakątkach miasta. Wiele zielonych obszarów nieopodal centrum oraz nad Padem to znak rozpoznawczy Turynu. Jednym z najpiękniejszych jest Parco del Valentino, w którym ukryty jest średniowieczny gród oraz majestatyczny zamek obecnie pełniący funkcję Wydziału Architektury Turyńskiej Politechniki – a wszystko to zaledwie 15 minut spacerem od centrum miasta.

DSC_0624 — kopia

Perełka Piemontu to również raj dla miłośników kultury i historii. To miasto odegrało przecież bardzo ważną rolę w dziejach Italii: było jednym z głównych ośrodków Risorgimento, czyli walki o zjednoczenie państw Półwyspu Apenińskiego, a wiele lat później stało się symbolem rozwoju ekonomicznego kraju. Spacerując po Turynie wciąż czuć atmosferę minionych lat, zagłębić się w szczegóły historii można natomiast w licznych muzeach. Wśród nich najbardziej znane są Muzeum Kina oraz Muzeum Egipskie, ale będąc w Turynie warto odwiedzić także Galerię Malarstwa Giovanniego i Marelli Agnelli, która mieści się na dachu Lingotto, czyli dawnej fabryki Fiata. Można w niej podziwiać obrazy znanych włoskich – i nie tylko – artystów, a później pójść na spacer do oddalonej zaledwie o kilka minut Wioski Olimpijskiej z 2006 roku. Dla ciekawych sztuki z bardziej odległych zakątków świata gratką jest całkiem nowe Muzeum Sztuki Orientalnej, które może poszczycić się jedną z najciekawszych kolekcji w Italii.

DSC_0808

Piemont i jego stolica wzbudzają zachwyt nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne i kulturę. Choć Turyn nie kojarzy się z przepyszną kuchnią jak Neapol czy Sycylia, znajdziemy tutaj także małe rozkosze podniebienia. I nie mam tu bynajmniej na myśli specyficznej Bagna Càuda (fondue na bazie czosnku, anchois i masła) która nie każdemu przypada do smaku, lecz na przykład tradycję aperitivo, czyli szklankę wermutu (alkohol ten bowiem pochodzi właśnie ze stolicy Piemontu) z przekąskami spożywanymi przed posiłkiem w celu pobudzenia apetytu. Z czasem aperitivo przerodziło się w apericena, czyli w kolację składającą się z wielu różnych przystawek, której obowiązkowo towarzyszy szklanka mocniejszego trunku. O tym jak popularny jest zwyczaj apericena można przekonać się każdego wieczoru, gdy place i bary w centrum miasta zapełniają się w mgnieniu oka i do późnej nocy tętnią życiem.
Mówiąc o kulinarnych zaletach Turynu, trudno nie wspomnieć o słodkościach. Wiele z nich opiera się na orzechach – jednym z ważniejszych składników kuchni północnej Italii. Orzechy laskowe są składnikiem gianduii, czyli turyńskiego kremu czekoladowego, na którego bazie przygotować można lody, czekoladki gianduiotti i inne pyszności. Dość wspomnieć, że znana na całym świecie Nutella – która pochodzi właśnie z Piemontu – jest jedną z jego wariacji.
Na słodko w Turynie pija się także kawę: bicerin, jeden z turyńskich specjałów, to napój kawowy z czekoladą i śmietanką. Dokładna receptura jest pilnie strzeżona, a oryginalną – “tę jedyną” – wersję bicerin skosztować można w kawiarni Al Bicerin nieopodal Corso Regina Margherita.

Turyn zwiedza się i poznaje łatwo i przyjemnie, bo miasto może poszczycić się jedną z najlepiej zorganizowanych sieci transportu publicznego na Półwyspie Apenińskim. Nowoczesne metro oraz wiele linii autobusów i tramwajów pozwalają dotrzeć niemal do każdej atrakcji miasta, a wszystkie połączenia można sprawdzić na Google Maps. Jeśli jednak wolimy aktywnie spędzić czas w Piemoncie, to najlepiej skorzystać z rowerów miejskich, które łatwo znaleźć na każdym kroku. A jeżdżąc po Turynie można przekonać się jak piękne jest to miasto i ile ma do zaoferowania swoim mieszkańcom, miłośnikom oraz turystom.

 

DSC_0632 — kopia

Palazzo Madama

DSC_0636 — kopia

Palazzo Madama raz jeszcze

widok z Monte Dei Cappuccini

DSC_0751 — kopia

Palazzo Reale

średniowieczny gród w Parco del Valentino

DSC_0578

stacja turyńskiego metra

One comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s